Ney Kursu Müzik Reyonu Sanat Akademisi

Kurs Merkezi Müzik Reyonu Sanat Akademisi
Kurs Yeri
%17 indirim 300 TL 250 TL

Bizimle iletişime geçin: Mesaj Gönder
Sümerler döneminden itibaren kullanılagelmiş bir müzik aletidir. Türk topluluklarında kullanımı yaygındır. Benzer örnekleri Aztekler gibi başka kültürlerde de görülür. Bu enstrümanın eski kültürlerde de dinsel seremoni lerde kullanıldığı bilinmektedir.

 Günümüzde ney bir Türk sazı olarak dünyaca kabul edilmiştir. Türklerin, İslamiyeti kabul etmeden önceki inanışı olan Şamanizmde müziğin çok önemli rolü vardı. Dini törenler müzik eşliğinde yapılırdı. Ney, İslamiyette Tasavvuf Müziği ’nin de en temel enstrümanıdır. Ney için çalma değil üfleme terimi kullanılmaktadır. Ney üfleme kullanımı İslami bir temelden gelmektedir. Allah’ın insanı yaratırken ruhunu üflemiş olmasından kaynaklanan bir benzetmedir.

Ney kargı ismi de verilen kamıştan üretilir. Bu kamış sarı, sert ve sık liflidir.  Sıcak iklimli bölgelerde ve sulak yerde yetişen bu kamışın birbirinden farklı cinsleri bulunur. En çok tercih edilen, Antakya, Samandağ’da  Asi Nehri kıyılarında yetişen kamış cinsleridir. Bu kamışın dokuz boğumlu olması gerekir. Kamışını içi boşaltılarak yapılan ney’ in en üstteki boğumu tam açılmaz ve yarım bırakılır. Ney’e ses veren delikler (perdeler) üstten alta doğru boğumlara belli bir sıra ile dağılırlar. Ney’ de biri arkada olmak üzere toplam 7 delik bulunur. Bir neyin düzgün akortlu olabilmesi için 9 adet boğumdan oluşması ve bu boğumların her birinin birbirlerine eşit olması şarttır. Bu yapıda bir kamışın sazlıkta bulunması çok zordur. Bundan dolayıdır ki ney fiyatları yüksektir.
Neyin ilk boğumu olan ve  “boğaz” ismi verilen, çalgının üflenen ucuna sesin daha net çıkması ve dudakların hasar görmemesi için genellikle fildişi veya boynuzdan yapılan ve “başpare” adı verilen bir başlık takılır. Başpare günümüzde fiberden, teflondan, abanoz veya şimşir gibi sert ağaçlardan yapılabilmektedir.  Neylerin üst ve alt ucuna çatlamayı önlemek için metalden yapılmış, kamışa sıkı bir şekilde oturan bilezikler monte edilir. Bu bileziklere “parazvane” adı verilir. Bu malzeme altın, gümüş, bakır olabilir. Ancak gümüş, bakır gibi metaller oksitlendiğinden hava ile irtibatlarının kesilmesi işlemden geçirilir.

MüzikReyonu Müzik Okulunda ney kursu almak isteyen öğrenciler konunun ilgili konservatuarlarından mezun hocalarla çalışacaklardır. Kısa zamanda sizi iyi bir noktaya getirecek özel tekniklerle ney dersleri almak istiyorsanız bilgi için arayınız.
Kurs Süresi Kurs Saati Liste Fiyatı Kampanyalı Fiyat
1 Ay 4 Saat 1 x 300 TL 1 x 250 TL Kazancınız: 50 TL
Kurs başlama tarihleri hakkında bilgi almak lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Henüz bu kursa ait yorum bulunmamaktadır.

Henüz bu kursa ait video bulunmamaktadır.

Kocaeli İzmit Kemalpaşa

Müzik Reyonu Sanat Akademisi Kocaeli İzmit Kemalpaşa
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs Bilişim A.Ş. - Tüm hakları saklıdır © 2014-2017